ოპოზიცია ისევ სიმბოლურ თარიღებს ირჩევს დიდი აქციების დასაგეგმად. თუ აქამდე შედარებით მრავალრიცხოვანი მსვლელობები თბილისში მხოლოდ შაბათობით იმართებოდა, ამჯერად, 25 თებერვალს, საქართველოს საბჭოთა ოკუპაციის დღეს, მასშტაბურ საპროტესტო აქცია-მსვლელობას აანონსებენ ლოზუნგით - „არ შევეგუებით ოკუპაციას". რა დონეზეა საპროტესტო მუხტი და რამდენად მოსალოდნელია 25-ში მასშტაბური გამოსვლა?
სოციალურად დაუცველი ოჯახების ბაზის მასშტაბურ გადამოწმება იწყება. ჯანდაცვის სამინისტრო აცხადებს, რომ სიაში საკმაოდ ბევრია ფინანსურად გაძლიერებული ოჯახები, „ოცნების" დეპუტატები კი აღნიშნავენ, რომ ბოლო პერიოდში ბევრმა ადამიანმა დასძლია სიღრიბე და ახლა საია გადახედვას საჭიროებს. ოპოზიცია ხელისუფლების ამ ინიციატივას პოლიტიკური ძალაუფლების შენარჩუნებისკენ გადადგმულ მორიგ ნაბიჯად აფასებს.
უნგრეთი უკრაინისთვის 90 მილიარდი ევროს სესხს ბლოკავს და ამ გადაწყვეტილებას „დრუჟბას" მილსადენით ნავთობის მიწოდების აღდგენას უკავშირებს - ბუდაპეშტი სტრატეგიული რეზერვების გამოყენებას იწყებს, კიევი კი ბრალდებებს „ენერგეტიკულ შანტაჟად" აფასებს.
თითქმის 4 თვე გავიდა, რაც „ქართულმა ოცნებამ" საკონსტიტუციო სასამართლოში სამი ოპოზიციური პარტიის აკრძალვაზე სარჩელი შეიტანა, თუმცა ეს საკითხი ადგილიდან არ დაძრულა. რატომ წელავს დროს საკონსტიტუციო სასამართლო და რამდენად შესაძლებელია, რომ ეს საქმე საერთოდ თაროზე შემოდონ? ანალიტიკოსებს ამაზე განსხვავებულო მოსაზრებები აქვთ.
23 თებერვალს ევროკავშირის საბჭოს სამიტია დაგეგმილი, სადაც გაერთიანების წევრი ქვეყნების საგარეო მინისტრებმა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების მე-20 პაკეტი საბოლოოდ უნდა შეათანხმონ. მანამდე ცნობილი ხდება, რომ ჯერჯერობით კონსენსუსი არაა და რამდენიმე ქვეყანა პაკეტში გაწერილ ზოგიერთ პუნქტს არ ეთანხმება. ამ სადავო პუნქტებს შორისაა ყულევის პორტის დასანქცირებაც, რასაც, დასავლური მედიის ცნობით, არ ეთანხმებიან უნგრეთი და იტალია.
გახარიას პარტია გამორიცხავს სხვა სხვა პოლიტიკურ ძალებთან გაერთიანებას და დამუკიდებლად აპირებს გააგრძელოს მოღვაწეობა. მათთვის წითელი ხაზია „ნაციონალური მოძრაობის" წარმომავლობის პარტიები და მისი განშტოებები. ანალიტიკოსთა ნაწილი ფიქრობს, რომ გაერთიანების შემთხვევაში პარტია ელექტორატს დაკარგავს, თუმცა არც იმ შემთხვევაში აქვს ე.წ. შუაშისტი ამომრჩევლის მოზიდვის პერსპექტივა, თუ მარტო დარჩება.
„ლელო" ოპოზიციურ ერთობაზე უარს ამბობს და აგრძელებს პოზიციონირებას, როგორც დამოუკიდებელი პოლიტიკური სუბიექტი. პარტიაში მიაჩნიათ, რომ „ყველას ერთ ქვაბში მოქცევა" ალტერნატივის ხარისხს ამცირებს და „ოპონენტის ნარატივს ამარტივებს". აქვე ცნობილი ხდება, რომ პარტიის ლიდერები მამუკა ხაზარაძე და ბადრი ჯაფარიძე „ლელოს" გაძლიერებაზე მუშაობენ.
ბათუმში უძრავი ქონების ბაზარზე ბინების შესყიდვის თვალსაზრისით კვლავ უცხო ქვეყნის მოქალაქეები ლიდერობენ. აქტიურობა უკვე ერთნაირია, როგორც მეორად, ასევე ახალაშენებულ ბინებზე. ბოლოდროინდელი კვლევები ცხადყოფს რომ  უკვე მეორად ბაზარზეც კი უძრავი ქონების თითქმის ნახევარს უცხოელები ყიდულობენ. ეს კი ადგილობრივი მოსახლეობის სტრუქტურის ცვლილებას იწვევს.
ვაშინგტონსა და თეირანს შორის დაძაბულობა ახალ პიკს აღწევს - საერთაშორისო მედიის ცნობით, აშშ-ის სამხედრო ძალები ირანზე შესაძლო დარტყმისთვის მზადყოფნაშია და უკვე სახელდება საბრძოლო მოქმედების დაწყების შესაძლო თარიღიც, თუმცა საბოლოო გადაწყვეტილება ჯერ მიღებული არ არის. დიპლომატიური მცდელობების ფონზე რეგიონში ავიამზიდები, გამანადგურებლები და დამატებითი ძალების გადასროლა გრძელდება.
მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციამ, დასავლური მედიის შეფასებით, 2026 წელს ევროპისთვის გამოღვიძების ზარი დარეკა. ლიდერებმა განიხილეს ტრანსატლანტიკურ ალიანსი შიდა პრობლემები, უკრაინის უსაფრთხოების გარანტიები და გლობალური უსაფრთხოების სხვა გამოწვევები, ხაზგასმით აღინიშნა, რომ აშშ-სა და ევროპას შორის ერთიანობის შენარჩუნება აუცილებელია. ღონისძიების ხელმძღვანელის თქმით კი, კონფერენციამ „აჩვენა, თუ რამდენად განსხვავებულად აღიქვამს ამერიკა მსოფლიოს ტრამპის პირობებში".