რუსეთი აცხადებს, რომ მზად არის საქართველოსთან ურთიერთობის გაღრმავებისთვის - საგარეო საქმეთა მინისტრი, მიხაილ გალუზინი რუსულ მედიასთან ამბობს, რომ მოსკოვი თბილისთან კავშირების ნორმალიზებისა და დიპლომატიური ურთიერთობების აღდგენის შესაძლებლობას განიხილავს, პრემიერი ირაკლი კობახიძე კი აცხადებს, რომ ამ საკითხზე რუსეთთან კომუნიკაცია არ ყოფილა და რაიმე ცვლილების შემთხვევაში საზოგადოებას თავად აცნობებენ.
საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ რეზერვების ჩინურ ობლიგაციებში განთავსების გადაწყვეტილებას არაერთგავროვანი შეფასება მოჰყვა. სპეციალისტების ნაწილი სებ-ის ამ ნაბიჯს იწონებს და სტრატეგიულ მნიშვნელობას ანიჭებს. ნაწილი კი ღიად აცხადებს, რომ მოულოდნელი, საზიანო გადაწყვეტილებაა მიღებული იმ თვალსაზრისით, რომ ჩინური იუანი სარეზერვო ვალუტა არ არის.
დეკემბერში, მარ-ა-ლაგოში გამართულ შეხვედრაზე აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა ისრაელის პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუს განუცხადა, რომ თუ ვაშინგტონი და თეირანი შეთანხმებას ვერ მიაღწევენ, პრეზიდენტი მხარს დაუჭერს ისრაელის მიერ ირანის ბალისტიკური რაკეტების პროგრამაზე დარტყმებს, - ინფორმაცის CBS News-ს საკითხზე ინფორმირებულ ორ წყაროზე დაყრდნობით ავრცელებს, რომლებმაც გამოცემასთან ანონიმურობის დაცვის პირობით ისაუბრეს.
15.02.2026
მმართველი პარტია ევროინტეგრაციის საჭიროებაზე საჯარო დისკუსიის გახსნას ცდილობს. ამ თემაზე საჯარო ტელე-დებატებია დანიშნული, თუმცა მას ბოიკოტი გამოუცხადა ოპოზიციამ და ექსპერტების ნაწილმა. ისინი მიიჩნევენ, რომ ევროკავშირსა და ნატო-ში ინტეგრაცია ქვეყნის კონსტიტუციური კურსია და არა საკამათო საკითხი.
ოკუპირებულ ცხინვალში ორი დღის წინ საზეიმოდ გაიხსნა რუსული პასპორტების გამცემი პუნქტი. ეს იმ ფონზე ხდება, როცა გასულ კვირას ოკუპირებულ აფხაზეთში ოფიციალურად შეწყდა რუსული პასპორტების და მართვის მოწმობების გაცემა და შესაბამისი პუნქტებიც დაიხურა. ექსპერტების შეფასებით, ეს მოსკოვმა დემონსტრაციულად გააკეთა და აფხაზებს დემონსტრაციულად სჯის.
14.02.2026
ესტონეთმა სამხრეთ კავკასიაში დიპლომატიური აქცენტები შეცვალა - ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო გადაწყვეტილებით, ელჩი მარგე მარდისალუ-კაჰარი თბილისიდან ერევანში გადადის, რასაც ესტონეთის საზოგადოებრივი მაუწყებელი ორ ქვეყანასთან, საქართველოსა და სომხეთთან, ურთიერთობების დინამიკის ცვლილებით ხსნის. საქართველოს მმართველ გუნდში ამბობენ, რომ ამით არაფერი დააკლდებათ, ოპოზიცია კი რეგიონში საქართველოს როლის დასუსტებაზე საუბრობს.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი ურთიერთობების განმტკიცებისა და წინსვლის კუთხით, საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან „კონკრეტულ ნაბიჯებს" ელოდება, თუმცა დეტალები დაკონკრეტებული არაა. თავის მხრივ, „ქართული ოცნებაც" ელოდება ნაბიჯების ვაშინგტონისგან. ანალიტიკოსების აზრით, „კონკრეტულ ნაბიჯებში", დიდი ალბათობით, გათვალისწინებულია, როგორც საგარეო, ისე საშინაო ფაქტორები, მათ შორის ის,რომ ხელისუფლება დაუბრუნდეს დემოკრატიულ პრინციპებს. თავად „ოცნებისთვის" კი დამაკმაყოფილებელი იქნება, რომ საქართველო პოლიტიკური იზოლაციიდან გამოვიდეს.
ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმართ მოსახლეობის  პროტესტი შეიძლება საბოლოოდ ჩაცხრეს. ამის პირობად ენერგეტიკოსები მიიჩნევენ  ახალ შემუშავებულ კანონპროექტს, რომლის თანახმადაც ქონების და მიწის გადასახადის ნაწილი იმ თემში უნდა დარჩეს, სადაც სხვადასხვა სახის ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურული პროექტები განხორციელდება.
საწვავის ბიზნესი პრემიერის ინიციატივას ფასის შემცირების შესახებ ადეკვატურად პასუხობს და საფასო პოლიტიკის გადახედვას გეგმავს. იქიდან გამომდინარე, რომ ნავთობპროდუქტების ღირებულებას დიდწილად გლობალური ტენდენცია განსაზღვრავს, ბიზნესს საკმაოდ ფრთხილი ნაბიჯის გადადგმა მოუწევს. ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორი ამ შემთხვევაში ასევე ლარის კურსია, რომელიც ჯერჯერობით სტაბილურია.
სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულმა ბიურომ გამოსცა დასკვნა, რომელშიც განსაზღვრულია 2019 წლის 30 მაისის მდგომარეობით შპს „ბრიტანულ-ქართული აკადემიის“ 100%-იანი წილის საბაზრო ღირებულება.
12.02.2026
1-ლი აპრილიდან, ექვს წელზე მეტი ასაკის ავტომობილების იმპორტი, პირველადი და დროებითი რეგისტრაცია იკრძალება. კანონპროექტი, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მოამზადა, უკვე პარლამენტშია ინიცირებული. ახალი აკრძალვის მიზეზი არსებული ეკოლოგიური მდგომარეობისა და მოქალაქეების ჯანმრთელობის გაუმჯობესება, ასევე მათი კომფორტული გადაადგილებაა. ავტოიმპორტიორები და ექსპერტები ამ აკრძალვაში დიდ საფრთხეს ხედავენ, რადგან ახალი რეგულაცია იმპორტს შეამცირებს და უმუშევრობას გაზრდის. გამოსავალი არსებობს - ავტოიმპორტიორები აკრძალვის გადავადებას, უფრო ზუსტად, გარდამავალ პერიოდს ითხოვენ, რომ ბაზარი ახალ რეგულაციას შეეგუოს.
10.02.2026
ახლოვდება ელექტროენერგიის ტარიფების დადგენის თარიღი. სემეკის თავმჯდომარის განცხადებით, ტარიფებზე მსჯელობა მარტიდან განახლდება, რაც შესაძლოა, იმის დამადასტურებელი იყოს, რომ ელექტროენერგიის გადასახადი ამჯერად შესაძლოა, მართლაც გაძვირდეს.  დეკემბრის ბოლოს, გაურკვევლობის გამო, მარეგულირებელმა კომისიამ დროებითი ტარიფები დაადგინა, რომელიც მარტის ბოლომდე მოქმედებს. დათქმული თარიღიც ახლოვდება.
13.02.2026
დიპლომატიური მზადყოფნისა და სამხედრო ძალის დემონსტრირების პარალელურად, დონალდ ტრამპი, ირანი და მათი რეგიონული ოპონენტები შეთანხმების შანსსა და ახალი ესკალაციის რისკს ერთდროულად ზრდიან - მოლაპარაკებების მაგიდასა და სამხედრო პლატფორმებზე დაწყებული თამაში ახლო აღმოსავლეთში ძალთა ბალანსის გადამწყვეტ ფაზაში გადადის.
საერთაშორისო ოლიმპიური კომიტეტის გადაწყვეტილებამ სპორტსა და პოლიტიკას შორის ზღვრის საკითხი კვლავ გაამწვავა - უკრაინელ სპორტსმენს ვლადისლავ ჰერასკევიჩს „ხსოვნის ჩაფხუტის" გამო დისკვალიფიკაცია მისცეს, რომელიც რუსეთ-უკრაინის ომში დაღუპულ სპორტსმენებს ეძღვნებოდა. გადაწყვეტილება ოლიმპიური ქარტიის „აპოლიტიკურობის" წესზე დაყრდნობით მიიღეს, თუმცა კიევი მას სამართლებრივი გზით გასაჩივრებას გეგმავს.